FOTKA PREDAVAT CEZ VIACERE

Predávať cez viaceré realitné kancelárie? Nie je to dobrý nápad.

„Veď svoj dom dám predávať desiatim realitkám, nech spolu bojujú a rýchlejšie tak nájdem kupca. Pre mňa to bude len výhoda.“ Aj vy ste sa už stretli s takýmto nápadom? Chyba!

 

Dobrý úmysel, ktorý sa obráti proti jeho autorovi

Na prvý pohľad na tom nie je nič zlé. Veď konkurenčný boj a boj o klienta mnohokrát skutočne prinesú klientovi výhody. Lepšie služby, lepšiu cenu, kvalitnejší tovar, skoršiu dodaciu dobu… Tak prečo to nefunguje aj v tomto prípade?

Pozrime sa na vec trochu iným pohľadom. Dali ste niekedy liečiť svoj zub piatim zubárom naraz a účet ste potom uhradili len tomu, s ktorého prácou ste boli najviac spokojní? Alebo ste dali pokosiť trávnik okolo svojho domu piatim záhradníkom? Je evidentné, že vo viacerých prípadoch takýto postup nedáva zmysel. A rovnako nedáva zmysel ani pri predaji nehnuteľnosti.

Ak ste oslovili kvalitnú realitnú kanceláriu, tá bude chcieť v záujme úspešného predaja do vašej nehnuteľnosti investovať svoj čas aj peniaze. Kvalitný homestaging, profesionálne fotky, právne vysporiadanie, pútavá prezentácia… No a s výsledkom sa – prirodzene – nebude chcieť zadarmo deliť so svojimi konkurentmi, ktorí takúto investíciu zo svojich peňazí nespravili.

 

Kde to skončí?

Ak budete aj naďalej trvať na svojom nápade, vašu nehnuteľnosť budú predávať len menej kvalitné realitné kancelárie, ktoré nepracujú na princípe exkluzívneho zastúpenia. Čiže do vašej nehnuteľnosti nebudú chcieť v podstate nič investovať, aby takúto investíciu následne zadarmo nezískali ostatní konkurenti. Len ju zaradia do ponuky a o klienta budú bojovať v konkurencii ostatných realitných kancelárií jedinou zostávajúcou zbraňou – čo najnižšou cenou.

Ak si v tejto fáze pozriete realitné portály, uvidíte svoj dom, byt alebo pozemok ponúkaný vo viacerých inzerátoch pochybnej kvality. Čo je však pre potencionálneho kupujúceho maximálne odrádzajúce, v každom inzeráte bude uvedená iná cena. A bude to ešte horšie.

V krátkom čase očakávajte telefonát od realitnej kancelárie, s ktorou máte dohodnutú najvyššiu cenu a tému už určite tušíte: musíte to predávať lacnejšie!  Pretože cena vášho vlastného majetku je to jediné, s čím budú ochotné pracovať. Váš konkurenčný boj tak vyhrá ten sprostredkovateľ, ktorý vás “ukecá” na najnižšiu cenu.

 

Opäť platí – vyberte si kvalitnú realitnú kanceláriu

Áno, skutočne vám neostáva nič iné, než pred predajom nehnuteľnosti venovať trochu času zodpovednému výberu, vybrať si niektorú z kvalitných realitných kancelárií a podpísať s ňou zmluvu o exkluzívnom zastupovaní. Oplatí sa to.

Ako to robíme my? Pred podpisom samotnej zmluvy vysvetlíme klientovi, čo všetko za svoje peniaze dostane, transparentne dohodneme výšku provízie (ktorá sa vypláca až po úspešnom predaji) a pustíme sa do práce. Vďaka exkluzivite môžeme do ponúkanej nehnuteľnosti bez rizika zainvestovať, pričom predávajúceho klienta to nestojí nič navyše, všetko ide z našich peňazí:

Zrealizujeme kvalitný homestaging

Skúsení dizajnéri navrhnú pútavú prezentáciu pre potencionálnych kupcov. Niekedy stačí len trochu popresúvať existujúci nábytok a niekedy nehnuteľnosť počas jej predaja vylepšíme našimi vlastnými doplnkami. Keďže vieme, že je podpísaná zmluva o exkluzívnom zastupovaní a našu prácu nebudú zadarmo využívať iné realitné kancelárie, takýto homestaging môže ostať v nehnuteľnosti aj počas všetkých obhliadok až do jej predaja.

Vytvoríme pekné profesionálne fotografie

Nikto z EXCLUSIVE realitná kancelária Prešov nefotí len tak od chrbta mobilom. Máme profesionálne vybavenie a využívame služby profesionálnych fotografov. Vďaka tomu vieme prezentovať nehnuteľnosť potencionálnym záujemcom tak, aby v nich zanechala dobrý dojem a motivovala ich k návšteve a obhliadke. Ak by však najprv videli amatérske a škaredé fotografie z inej, menej schopnej realitnej kancelárie, efekt sa stratí. Prvý dojem je totiž iba jeden.

Pomôžeme s vysporiadaním nehnuteľnosti

Z našich skúseností môžeme povedať, že prekvapivo veľa nehnuteľností nie je pred ich zaradením do ponuky pripravených na predaj. Nedokončené dedičské konanie, nevysporiadaný pozemok, nechcené zápisy v liste vlastníctva… Pokiaľ takúto nehnuteľnosti predáva veľa realitných kancelárií súčasne, ani jedna nebude mať snahu tieto problémy vyriešiť a vysporiadanú nehnuteľnosť zadarmo „venovať“ do ponuky ostatným.

S predávajúcim tvoríme jeden tím

Vďaka exkluzivite sme v stálom kontakte s predávajúcim a môžeme spolu vytvoriť účinnú predajnú stratégiu. Keď sa ozve nádejný kupec, vieme mu prezentovať presné, pravdivé a aktuálne informácie o cene nehnuteľnosti, čase, kedy bude k dispozícii pre nasťahovanie, o tom, čo všetko je súčasťou ponuky a podobne. Ak nehnuteľnosť predávajú viacerí a predávajúci má s každou realitnou kanceláriou dohodnuté iné podmienky a inú cenu, nádejný kupec bude mať v takýchto rozdielnych ponukách a informáciách úplný chaos. Z nádejného kupca sa razom stane kupec beznádejný.

 

Ktorú možnosť si vyberiete?

To je už len na vašom vlastnom zvážení. No aj na tomto príklade je vidieť, že nápad, ktorý znie na prvé počutie dobre, nemusí byť v skutočnosti vôbec taký skvelý.

 

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Vytlačiť