Ako si vybrať kvalitnú realitnú kanceláriu?

Ak je Váš strýko alebo kamarát realitný maklér, zrejme siahnete priamo po jeho službách. Existujú však aj objektívne spôsoby, ako si vybrať skutočne kvalitnú realitnú kanceláriu. Poďme sa na nich pozrieť.

Terajšia práca hovorí za všetko

Pozrite si aktuálnu ponuku nehnuteľností vybranej realitnej kancelárie. Čo je napísané v nadpisoch inzerátov? Zaujal Vás popis a našli ste v ňom všetky základné informácie? Ako na Vás pôsobia fotografie v inzeráte a bola nehnuteľnosť pred fotografovaním uprataná a upravená? Na tom záleží. Veľmi podobným spôsobom totiž bude prezentovaná aj Vaša nehnuteľnosť.

 

Ozvite sa

Našli ste v kontaktných informáciách e-mail alebo telefónne číslo? Skúste sa ozvať s nejakou jednoduchou otázkou. Telefón vám nik neberie? Na e-mail dva dni nik neodpísal? Od takejto realitnej kancelárie ruky preč. Rovnakú skúsenosť zrejme budú mať aj potencionálni záujemcovia o Váš dom alebo byt.

 

Osobná návšteva prezradí veľa

Kvalitné informácie pre vlastné rozhodovanie získate tiež návštevou vytipovanej realitnej kancelárie. Samozrejme existujú aj “šuflikári”, ktorí žiadne vlastné priestory nemajú a zmluvy s Vami by najradšej podpisovali pri najbližšom stánku rýchleho občerstvenia. Ak ale realitná kancelária vlastné priestory má, spoľahnite sa pri rozhodovaní na svoje dojmy. Sídlo by sa malo nachádzať v nejakej dobrej lokalite. Realitná kancelária už z princípu pracuje s nehnuteľnosťami a ak nevie nájsť dobré sídlo pre seba, ako bude vedieť nájsť skvelú nehnuteľnosť pre Vás?

Všímajte si aj interiér. Sedíte na nepohodlných plastových stoličkách za 20 Eur? Na rovnakých budú sedieť aj potencionálni záujemcovia o Váš dom alebo byt a tiež sa nebudú cítiť pohodlne. Kvôli malým priestorom sa hneď vedľa prekrikujú ďalší štyria makléri a vy nepočujete ani vlastné myšlienky? Opäť zlé znamenie. Ale ak na vás priestory realitnej kancelárie pozitívne zapôsobili a cítili ste sa tam po celý čas príjemne, ste na správnom mieste.

 

Realitný maklér je vizitkou realitnej kancelárie

Áno, sme ľudia a všetci máme svoje individuálne osobnostné preferencie. Môže sa stať, že realitný maklér, s ktorým ste prišli do kontaktu, má odstávajúce ucho, pre Vás iritujúci tón hlasu alebo farbu košele, ktorú z duše neznášate. Nie ste však na rande s potencionálnym budúcim manželom alebo manželkou. Ak k Vám maklér pristupuje s úctou, profesionalitou a úprimnosťou, má veľkú šancu rovnakými charakteristikami zaujať aj potencionálnych kupcov. Dokáže plnohodnotne a zároveň zrozumiteľne odpovedať na všetky Vaše otázky? Pýta sa na Vaše vlastné predstavy a očakávania namiesto recitovania svojich poučiek z manuálu? Reálne a úprimne ich zhodnotí a preberie s Vami všetky možnosti? Ďalšie plusové body k dobru.

 

Hlavne klamať, veď potom sa to už nejako vyrieši

Tak ako v každom odvetví, aj na realitnom trhu existujú poctiví a nepoctiví hráči. Pokiaľ predávate nehnuteľnosť, tak jednou z najčastejších fínt nepoctivcov je okamžitý súhlas s akoukoľvek Vami navrhovanou predajnou cenou. “Áno, určite to za takúto sumu predáme, nemusíte sa báť.” A to iba kvôli tomu, aby ste rýchlo podpísali nevypovedateľnú zmluvu o zastupovaní. Aké bude Vaše prekvapenie, ak Vám už o pár dní zavolá maklér s informáciou, že za takúto cenu je nehnuteľnosť nepredajná a budete ju musieť drasticky znížiť…

Poctivý realitný maklér z kvalitnej realitnej kancelárie k Vám bude vždy poctivý a férový. Má dostatok skúseností, v rovnakej lokalite už zrealizoval viaceré obchody a má dobrý prehľad o súčasných cenách na trhu. Hoci si musíme priznať, že my ako vlastníci nehnuteľností spravidla vidíme svoje domy, byty alebo pozemky v o dosť krajšom svetle než je ich skutočný stav, nemusí byť zhodnotenie od poctivého makléra vždy iba zlou správou. Práve naopak, môže sa stať, že skúsený maklér nájde na Vašej nehnuteľnosti pozitíva, ktoré zvýšia jej hodnotu.

 

Dôležité sú aj pravdivé inzeráty

Častokrát môžete na inzertných portáloch natrafiť napríklad na inzerát, kde sa ponúka “krásny pozemok v tichej lokalite” a pritom hneď vedľa je železničná trať a továreň ťažkého priemyslu. Maklér v realitnej kancelárii tak zrejme len bezhlavo naklikal v automatizovanom systéme vopred pripravené frázy a ani sa neunúval rozmýšľať nad ich pravdivosťou. Otázka potom je, s čím ďalším sa nebude unúvať, ak sa rozhodnete, že práve on Vás má zastupovať. Ak si však vyberiete poctivú a kvalitnú realitnú kanceláriu, tá si bude za svojimi informáciami vždy stáť.

 

Ja nie som maklér, tak načo ma s tým zaťažujete?

V mnohých podnikateľských príručkách sa dočítate, že klientovi by ste mali neustále dokazovať svoju odbornosť a kvalifikovanosť, aby si vo Vás vybudoval dôveru. Avšak aj na realitnom trhu sa z toho občas stane nezmyselný fetiš. Vyhŕkol na Vás realitný maklér množstvo odborných výrazov a polovica rozhovoru bola len o tom, aké kurzy absolvoval, kde všade získal certifikát alebo koľkokrát vyhral súťaž o najlepšieho makléra v konkurencii svojich až dvoch kolegov? Tak sa ho zbavte. Kvalitná realitná kancelária všetky tieto zložité a odborné veci vyrieši za Vás, na to ju predsa máte. Ak realitný maklér skutočne rozumie svojej práci, bude Vám schopný vysvetliť dôležité veci zrozumiteľne a ľudskými slovami tak, aby ste mali z kúpy alebo predaja skvelý zážitok.

 

Venujte výberu kvalitnej realitnej kancelárie čas

Určite sa to oplatí. Pre mnohých ľudí je kúpa alebo predaj vlastného obydlia najväčšou súkromnou finančnou udalosťou v živote. Preto je veľmi dôležité, aby Vás zastupovala férová a poctivá realitná kancelária so vzdelanými a skúsenými maklérmi. Taká, ktorá k Vám bude pristupovať s úctou a profesionalitou, ale zároveň bude úprimná a nebude Vás vodiť za nos.

 

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Vytlačiť