_86f7e3ac-9ad7-4608-a8b0-785fb93f04d0

Má význam využiť služby realitnej kancelárie?

Čo vlastne reálne dostanem od realitnej kancelárie, ak si objednám jej služby a stojí to vôbec za to?

Nie je to o strašení

Pch! Keď som predal svoju kosačku na Bazoši a pred pár rokmi aj svoje auto, tak prečo by som nemal zvládnuť sám predať aj svoj dom? To je otázka, ktorú si pred predajom svojej nehnuteľnosti kladú mnohí. V inom článku sme Vám poradili, ako si vybrať kvalitnú realitnú kanceláriu. Teraz sa poďme pozrieť na to, čo môžete využitím jej služieb získať a pred čím Vás môže ochrániť. Nie je to o strašení. Skôr Vám priblížime skutočnosti z našej každodennej praxe, aby ste sa mohli sami správne rozhodnúť. Pretože pridať inzerát na inzertný portál jednoducho nestačí.

 

Čo je na papieri, to rozhoduje

Stačí len chvíľka hľadania na internete a razom si nájdete vzor univerzálnej kúpnej zmluvy so základnými náležitosťami. Čo viac? No a predstavte si, že s jej pomocou kúpite pozemok od súrodencov, ktorí ho zdedili po babičke a o pár mesiacov sa ozve ďalší súrodenec, ktorý sa dedičského konania nezúčastnil a platnosť Vašej kúpy napadol na súde. Máte takúto situáciu ošetrenú vo svojej zmluve so základnými náležitosťami? Spoľahlivá realitná kancelária Vám poskytne všetky potrebné služby vrátane kompletného právneho poradenstva. Ak sú predaj alebo kúpa z nejakých dôvodov príliš komplikované, každú zmluvu v kvalitnej realitnej kancelárii skontroluje ešte pred jej podpisom právnik s potrebnou špecializáciou. Všetky tieto služby máte zarátané už v cene a je potrebné povedať, že nejde o malé položky. Pri skutočne komplikovaných prípadoch s potrebou vypracovania viacerých zmlúv sa môže suma za ne vyšplhať aj na 2000 Eur.

 

Ak ste to robili už tisíckrát, ide to ľahšie

Skúsení realitní makléri majú za sebou už desiatky alebo stovky obchodov a proces predaja, kúpy alebo prenájmu nehnuteľností tak už absolvovali mnohokrát. Presne vedia, ako majú po sebe nasledovať jednotlivé kroky, na čo nezabudnúť a kde sa šikovne vyvarovať problémov. Viete napríklad, v ktorom momente môžete ako predávajúci podpísať návrh na vklad tak, aby ste sa nestali obeťou podvodu? Alebo aké číslo parcely uviesť do zmluvy, ak máte akési “C” aj “E”? V kvalitnej realitnej kancelárii Vám s podobnými otázkami kvalifikovane a radi pomôžu.

 

Užitočná rýchlosť

Brali ste hypotéku a banka na Vás tlačí, aby ste kúpu zrealizovali do určitého šibeničného termínu? Spoľahlivá realitná kancelária má k dispozícii sieť kvalitných právnikov, geodetov, úverových poradcov a ďalších externých spolupracovníkov. A ak je to skutočne potrebné, vie niektoré veci zariadiť expresne rýchlo. Ak nastala mimoriadna situácia a zrazu potrebujete do troch dní doložiť potvrdenie s nameraným adresným bodom, viete, na koho sa obrátiť?

 

Ako určiť cenu

Spoľahlivý a férový realitný maklér predal aj vo Vašej lokalite už viacero nehnuteľností a má prehľad o cenách na trhu. Bude teda vedieť profesionálne a objektívne zhodnotiť aj Vašu nehnuteľnosť a šikovne odhadnúť cenu tak, aby zodpovedala realite, aby došlo k predaju a aby sa z Vašej nehnuteľnosti nestal mesiace nepovšimnutý ležiak. Zároveň Vám môže poradiť zopár jednoduchých krokov, ktoré by mohli hodnotu nehnuteľnosti ešte o trochu zvýšiť. Viete si svojpomocne orezať stromy v dvore svojho predávaného domu tak, aby s tým nový majiteľ nemal zbytočné starosti? Viete rýchlo a efektívne nanovo vymaľovať steny v interiéri? Viete si správne naaranžovať nábytok a vyhodiť všetok starý nepotrebný nábytok? Aj to sa ráta.

 

Správna prezentácia je kľúč k úspechu

Napísať inzerát vie každý. Ale napísať správny a účinný inzerát, na to je potrebné oveľa väčšie množstvo navonok skrytej práce. Pokladáte studňu s pitnou vodou na pozemku za samozrejmosť a preto ju v inzeráte ani neuvediete? Škoda, je to veľká devíza. Snažíte sa ponúknuť dom hneď vedľa rušnej cesty rodine s malými deťmi? Čo tak radšej skúsiť cieliť na profesionálnych cestujúcich obchodníkov, ktorí ocenia skvelé dopravné napojenie na diaľnicu a možnosť vyhnúť sa ranným zápcham? Kvalitná realitná kancelária tieto starosti vyrieši za Vás.

 

Vizuál rozhoduje tiež

Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. A určite to platí aj pri fotografiách nehnuteľností. Tie by mali byť pútavé, profesionálne, mali by zachytávať charakter Vášho domu alebo bytu, no zároveň by mali byť aj reálne a zobrazovať skutočný stav. V kvalitnej realitnej kancelárii Vám tieto fotografie zhotoví profesionálny fotograf a bude to na nich poznať. Zároveň, ešte pred samotným fotením, prebehne takzvaný “homestaging”, čiže úprava, skrášlenie a naaranžovanie interiéru domu alebo bytu. Rozdiel bude zrejmý. Stačí navštíviť akýkoľvek väčší realitný inzertný portál a porovnať si fotografie jednotlivých nehnuteľností. Niektoré by ste kúpili hneď a pri iných by ste sa báli čo i len vystúpiť z auta. Aj v tomto Vám veľmi pomôžu služby realitnej kancelárie.

 

Zíde sa aj záruka

Robiť si veci svojpomocne znamená prebrať plnú zodpovednosť za výsledok. Spravili ste pri predaji vlastného domu malú chybu, ktorá Vás v konečnom dôsledku stála desiatky tisíc Eur? Nuž, zodpovedáte sa len sami sebe. Makléri v kvalitných realitných kanceláriách sa priebežne vzdelávajú na to, aby sa jednoduchým ale aj zložitým problémom pri práci s nehnuteľnosťami vyhli a odstránili ich príčinu ešte pred vznikom nepríjemnej škody.

 

Vždy to bude na Vašom rozhodnutí

Služby realitnej kancelárie sú v princípe podobné mnohými iným službám. Striháte sa doma sami? Natierate si strechu na dome svojpomocne? Viete si bez pomoci na aute vymeniť tesnenie pod motorom? Ak na to máte dostatok cviku, skúseností, náradia, kvalifikácie, času a ešte Vás to aj baví, tak prečo nie. No ak sú pre Vás prioritnejšie efektívny výsledok, úspora času a väčšie právne záruky, bude lepšou voľbou najať si na predaj, kúpu alebo prenájom nehnuteľnosti profesionálov.

 

Zdieľať tento článok

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Vytlačiť